A Lot Of Weed Seized

Discussion in 'Other News' started by mjd4277, Sep 18, 2023.

  1. Truckers Report Jobs

    Trucking Jobs in 30 seconds

    Every month 400 people find a job with the help of TruckersReport.

  2. BennysPennys

    BennysPennys Road Train Member

    1,773
    15,796
    Sep 24, 2021
    0
    Last edited: Sep 18, 2023
    Reason for edit: Edit I was way off on my Math see below post.
  3. mjd4277

    mjd4277 Road Train Member

    12,031
    32,767
    Oct 4, 2015
    Fitchburg,MA
    0
    The actual total came out to $9,904,204 dollars. Based on 177 packages.
     
    Concorde and BennysPennys Thank this.
  4. BennysPennys

    BennysPennys Road Train Member

    1,773
    15,796
    Sep 24, 2021
    0
    "Using a non-intrusive inspection system and a physical search of the vehicle, officers uncovered 177 packages containing a total of 4,466 pounds of alleged marijuana within the trailer.

    The estimated street value of the marijuana is $9,904,204."
    Now the Math:
    4,466 pounds times 453.59 Grams in a pound = 2,025,732.94 grams
    $9,904,620.08 divided by 2,025,732.94 grams = $4.88 per gram.

    So, the actual total came out to: $4.88. per gram. I was way off forgot to convert pounds to oz.
     
    mjd4277, Concorde and Cat sdp Thank this.
  5. Cat sdp

    Cat sdp . .

    19,301
    60,378
    Apr 8, 2012
    Orion's Belt
    0
    How much for a 4 finger bag….?


    Asking for a friend….
     
  6. Concorde

    Concorde Road Train Member

    2,681
    7,462
    Jun 29, 2016
    West Melbourne Florida
    0
    Was $40.00 last time I bought one :)

    40 years ago!
     
    mjd4277 and kemosabi49 Thank this.
  7. ‘Olhand

    ‘Olhand Cantankerous Crusty

    6,248
    14,205
    Jan 18, 2011
    0
    Came outta Mexico?
    Hell 40 years ago it was $200 a lb:rolleyes:
     
    mjd4277, kemosabi49 and Concorde Thank this.
  8. slim shady

    slim shady Road Train Member

    3,404
    13,185
    Sep 14, 2011
    Chicago, Il.
    0
    Or a lid as it was called around here in the late 70s recall it being $15 for Mexican. $20 Columbian and $45 for Hawaiian it came in a can. Yep I was a teenage pot head. Nowhere near todays quality except for the hawaiian I'm told.
     
    mjd4277 and Concorde Thank this.
  9. buzzarddriver

    buzzarddriver Road Train Member

    3,158
    8,298
    Feb 1, 2011
    Dallas, TX
    0
    I guess that driver in TN didn't read the Truckers Report thread about using MJ on the job.
    Guess he got carried away and planned a big party over the weekend.
     
    mjd4277 and Concorde Thank this.
  10. Concorde

    Concorde Road Train Member

    2,681
    7,462
    Jun 29, 2016
    West Melbourne Florida
    0
    Hash was a big thing back in my high school days, preferred it over the bud.

    We have it washing up on the beaches here in Melbourne all the time…bricks of cocaine also. Last July beach was covered in marijuana.
     
    mjd4277 and slim shady Thank this.
  • Truckers Report Jobs

    Trucking Jobs in 30 seconds

    Every month 400 people find a job with the help of TruckersReport.

  • Draft saved Draft deleted